Microsoft Lisanslama Hizmeti

Microsoft Lisansları

 

Microsoft Türkiye tarafından yayınlanan aşağıdaki bilgiler de işinize yarayacaktır.

OEM Lisans:

Bilgisayar üreten firmalara, imal ettikleri yeni bilgisayarlarla birlikte, önceden yüklenmesi için sunulmaktadır.

OEM Lisansı sadece yüklü olduğu bilgisayara ait bir lisanstır, bu nedenle her yeni bilgisayar ile birlikte ayrı OEM lisansı alınmalı; yanda örneği bulunan Orjinallik Sertifikası etiketi makinenin üzerine yapıştırılmış olmalıdır.

Kişiye ya da kuruluşa ait olmayan OEM lisansı, üzerinde bulunduğu makineden, bir başka makineye aktarılamaz; lisans ömrünü ait olduğu bilgisayar üzerinde doldurur.

Örneğin, kullandığınız bilgisayar üzerinde Windows 98 yüklü ise, güncelleme lisanslama yöntemi olarak Kutu ya da Open lisansını tercih etmeniz gerekir.

OEM lisansı yeni bir bilgisayar ile satın alındığında görülecektir ki, diğer tüm yazılım ürünleri içinde en uygun fiyata sahip lisanstır.

Bilgisayar satın alınırken üzerinde OEM lisansı olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

OEM lisansına sahip bilgisayarlara toplu kurulum değil, tek tek CD ile kurulum yapılır.

Kutu Lisans:

Perakende olarak, teknoloji marketlerinde satılan ve kutu ürünler içinden çıkan lisanstır. Aynı lisans birden fazla bilgisayar için kullanılamaz. Ürün, kurulumu yapabileceğiniz bir CD ile beraber gelir.

Bu ürünün lisanslı olduğunu kanıtlamak için aşağıdakilerin saklanması gerekir:

  • Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi (EULA),
  • Orjinal CD,
  • Ürün faturasının bir kopyası,
  • Ürün kutusu.

Ürün kutusu ya da CD’si tek başına lisans olarak geçerli değildir.

OPEN Lisans:

Lisanslanacak bilgisayar sayısı iki veya daha fazla olan firmalar için en uygun lisanslama modeldir.

En az 5 adet lisansla OPEN lisanslama yapılabilir (Örneğin 3 Windows CAL+ 2 Office olabilir).

OPEN Lisanslama sayesinde, birden fazla bilgisayara aynı CD’den yükleme yapılabilir; böylelikle hem maliyet düşürülürken, hem de lisans yönetimine harcanan zamandan tasarruf edilir.

 

 

BSA ve Microsoft Lisansları

2013 yılı içinde Windows XP ‘nin 2015 Temmuz ayında da Server 2003’ün Microsoft tarafında desteği sona ermektedir. Bu tarihlerden sonra işletim sistemleri gerekli güncellemeleri alamayacaklar, programları doğru düzgün çalışmayacak, gün geçtikçe bir çok aksilik ile karşılaşacaksınız.

Çalışan sistemlerinizde uyumluluk sorunu yaşamamanız için değiştirdiğiniz Server ve Bilgisayarlarınızın işletim sistemlerini güncel işletim sistemleri ile lisanslamanız iş yerinizde program uyumluluk sorununu ortadan kaldıracaktır.

Her lisans iş yerinizde kullanılamaz. Doğru lisanslama çözümleri için bizden yardım alabilirsiniz.

 

Korsanlığı Bildirin.

Korsanlıkla Mücadele Gündemi

Yaptırım

Yazılım korsanlığı, yazılım yayımcılarına zarar vermekte, meşru şirketler için haksız rekabet oluşturmakta,
standartların altındaki ürünlerin dağıtımı yoluyla markalara zarar vermekte ve kötü
amaçlı yazılım, güvenlik ihlalleri ve veri kaybı da dahil olmak üzere müşterileri bir dizi BT riskine maruz bırakmaktadır. BSA, 2012’de tüm dünyada 15.000’i aşkın korsanlıkla mücadele raporu incelemiştir.

BSA, gerektiğinde ve uygun olduğunda son kullanıcı korsanlığına gerçek ve somut bir yanıt sunarak yazılım korsanlığını durdurmak için hukuk davaları gibi geleneksel araçları kullanmaktadır. BSA, ayrıca soruşturma süreci boyunca yakın işbirliği ve paha biçilmez destek sağlayarak ulusal emniyet yetkililerine cezai takibat için dava havale etmektedir.

 

Hükümet Sözleşmeleri

BSA, tüm dünyadaki ulusal ve yerel yetkililerle yazılımların yasal kullanımıyla ilgili olarak işletmeler ve bireysel arasındaki kültürel algıları değiştirmeye yönelik koordineli bir girişim ve yakın ilişkiler çerçevesinde çalışmaktadır. BSA, hükümetlerle işbirliği içinde yazılım varlık yönetimi (SAM) programlarına teşvik etmeye yardımcı olmakta, korsan yazılım kullanımıyla ilişkili risklere yönelik farkındalığı artırmakta ve toplulukları yasalara uygun lisanslı yazılım kullanamamanın ekonomik etkisi konusunda eğitmektedir.

 

Hedeflenen İletişim Programları

BSA’nın dünya çapındaki korsanlıkla mücadele iletişim programları, yasal yazılımın işletme değeri ve korsan yazılımın kullanımıyla ilişkili kritik, itibari, yasal ve güvenlikle ilgili riskler konusunda eğitim vermek üzere son kullanıcı kuruluşlarına ve genel kamuya hitap edecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Global İnternet Programı

BSA, çevrimiçi ortamlarda ve bulut ortamlarında ihlal edici yazılım dağıtımını ve tüketimini tespit etmek ve engellemek amacıyla ihlal edici dosyaları sitelerinden kaldırmak için ana bilgisayarlarla çalışmak, yazılımı çevrimiçi ortamda yasa dışı dağıtan kişilere karşı dava açmak ve yazılım korsanlıklarını takip etmek amacıyla ABD ve uluslararası emniyet teşkilatlarıyla işbirliği yapmak da dahil olmak üzere çeşitli tekniklerden yararlanmaktadır. Herhangi bir yılda gerçekleştirilen BSA’nın internet uygulama girişimleri, çevrimiçi korsan yazılım dağıtıcılarına karşı ağır suç hükümleri ve milyonlarca dolarlık sivil dava yargılamalarının yanı sıra sahtekarlık ve ihlal edici yazılımlar sunan yüzbinlerce indirme bağlantısı ve e-ticaret listesinin kaldırılmasına yol açmaktadır.

 

Yazılım Uyumluluğuna Yönelik Çözümler

BSA, kuruluşların yazılım varlıklarından maksimum değer kazanmalarına yardımcı olmaya yönelik etkili yazılım varlık yönetimi ve uyumluluk programları yoluyla iş çözümleri sağlar. BSA, bireylerin ve kuruluşların riskleri ve yasa dışı yazılımla ilişkili BT maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olmak üzere üç tescilli program sunar:

  • SAM Advantageolarak da bilinen Verafirm Professional, sektörün ilk ISO uyumlu (19770-1) standartlara dayalı SAM eğitim kursudur. BT yöneticilerini/SAM uzmanlarını hedef alan, birden çok dilde mevcut çevrimiçi kurs, uzmanların bir kuruluş bünyesinde ISO uyumlu SAM süreçleri geliştirmek ve kurmak için kullanabilecekleri eksiksiz kılavuzluk hizmeti ve en iyi uygulamaları sunar. Kursu başarıyla tamamlayan uzmanlar, Verafirm Professional sertifikası alır.
  • Verafirm Certified(CSS(O)) ISO 19770-1 SAM standardını temel alır. Bu sertifika, global açıdan tanınmış en iyi uygulamaları takip etmiş, kapsamlı süreçleri uygulamış ve acil nitelikli sürdürülebilir lisans uyumluluğu ve yazılım varlıkları optimizasyonuna olanak sağlayarak tek tip bir temelde yazılım yaşam döngüsünün tamamını ele almış olmaları konusunda kuruluşlara güvence sağlar.
  • Verafirm Registry, şirketlerin yazılımlarını etkili bir biçimde kullanmalarına yardımcı olan ve iş ortaklarından güçlü kontroller ve uyumluluklar talep eden müşteriler için yazılım uyumluluğunu ciddiye alan şirketleri sergileyen çok dilli, çevrimiçi bir araçtır.

 

Araçlar ve Kaynaklar

Temel bir SAM programının ve yazılım denetiminin uygulanması, kuruluşunuzu korsan yazılım kullanımıyla ilişkili risklerden, cezalardan ve etik problemlerden koruyabilir. BSA, kendi çözümlerini sunmanın yanı sıra son kullanıcıların yazılımlarını verimli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olan ücretsiz araçlar ve kaynaklara yönelik bağlantılar sağlar.

 

OPEN Lisans, firmaya özel (sadece alımı yapan firmaya ait olan) bir belgedir; istenirse, uygulamanın firmaya ait bir makineden kaldırılıp başka bir makineye yüklenmesine olanak tanır.

Open Lisansla alım yapıldığında, firma isterse alt sürüm kullanmaya devam edebilir. Aktif olan otorizasyon numarası ile ek alım yapabilir. Open lisanslama firmaların ihtiyaçlarına göre farklı program seçenekleri sunabilmektedir (Taksitle satın alma, Kiralama).

Open Lisansı alan müşterilerin, aktivasyon doğrulaması için https://eopen.microsoft.com web sitesini ziyaret etmeleri gerekir.

Windows bilgisayar işletim sistemi lisansına özel olmak üzere, Open Lisansı ile sadece Yükseltme Sürümü edinilebilir. Eğer bilgisayarda lisanslı bir Windows yazılımı yok ise, bilgisayarı lisanslamak için GGK lisansı satın alınmalıdır.

GGK (Get Genuine Kit) :

Üzerinde Orijinal Windows İşletim sistemi lisansı bulunmayan bilgisayarlar için kullanılan bu ürün sayesinde son kullanıcılar, mevcut kurulumlarını yeniden yüklemek zorunda kalmadan Windows’larını etkinleştirebilirler. Aynı şekilde toplu şekilde alım yapmak isteyen şirket kullanıcıları da GGA Anlaşması (Get Genuine Agreement) imzalayarak tek bir CD ile kurulum yapabilirler.

Yazılım Güvencesi:

Yazılım güvencesi, Open Lisans anlaşması süresince yeni versiyon yüklemeyi ve mevcut versiyonu güncel tutmayı olanaklı kılar. Alımı yapılan ürünlere bağlı olarak, teknik destek alma ve ek kullanım hakları edinme avantajlardan da yararlanılabilir. Ürün alımı yapılırken, ilgili müşteri temsilcinizden, Yazılım Güvencesi ve beraberinde ne gibi avantajları sağlayabileceğini mutlaka sorup öğreniniz.

Kutu ve OEM lisans yöntemi ile lisans alımı yaptığınız ürünler için de Yazılım Güvencesini 90 gün içinde alabilirsiniz, ancak Open Lisans’da ürünü alırken satın almış olmalısınız.